Lidl chce dawać więcej niż to, co wynika z profilu działalności firmy. Dlatego od wielu lat wspiera działania związane ze społeczną odpowiedzialnością biznesu.

W Lidlu wierzą, że odpowiedzialna firma może więcej. Może pomagać oraz ma realny wpływ na to, co się dzieje w jej otoczeniu. Dlatego zrównoważony rozwój stanowi integralną część strategii firmy, a od wielu lat w ramach idei „W trosce o lepsze jutro” Lidl aktywie działa charytatywnie, wspiera inicjatywy lokalne i globalne oraz dba o środowisko. I stale udowadnia, że to nie tylko chwytliwe hasło reklamowe. Wszystkie akcje, w które sieć jest zaangażowana opierają się na pięciu filarach.

Po pierwsze: społeczeństwo

Pod hasłem „W trosce o lepsze jutro” kryje się też wiele akcji społecznych i charytatywnych. W najbliższym czasie Lidl po raz ósmy włączy się do zbiórki Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Łącznie od początku zaangażowania sieci w pomoc dla WOŚP – klienci i pracownicy zebrali na rzecz tej fundacji aż 11 mln zł. Firma od lat była też obecna na Przystanku Woodstock – na Rockowej Wyspie powstał sklep i strefa Chillout. Lidl regularnie włącza się również do zbiórek żywności organizowanych przez Banki Żywności. Podczas tych akcji klienci mogą przekazać produkty spożywcze dla najbiedniejszych.

Swoje produkty oraz pakiety regeneracyjne Lidl dostarczał też biegaczom maratonu Poznań 2016, Półmaratonu w Poznaniu oraz Biegu Lwa w Tarnowie Podgórnym. A to tylko kilka przykładów spośród wielu inicjatyw charytatywnych i lokalnych, w które włącza się ta sieć sklepów.

Jednak te wszystkie działania nie miałyby racji bytu bez ludzi tworzących Lidla – pracowników i dostawców. To oni wciąż pomagają podnosić standardy obsługi klienta i jakości produktów.

Po drugie: pracownicy

Priorytetem firmy jest bycie fair wobec wszystkich. Dlatego Lidl jasno komunikuje wysokości pensji, które oferuje, a podczas podpisywania umowy, firma zobowiązuje się do podwyżki. Jednak pieniądze to nie wszystko. Dlatego firma oferuje pracownikom bogate pakiety dodatkowe: wszyscy pracownicy mają zagwarantowaną bezpłatną, prywatną opiekę medyczną oraz ubezpieczenie na życie dla siebie oraz swojej rodziny na preferencyjnych warunkach, a z okazji wyjątkowych wydarzeń otrzymują okolicznościowe paczki, bony i wyprawki szkolne dla pierwszoklasistów. Sieć organizuje też akcje informacyjne, m.in. „Lidl na różowo” , w ramach którego firma zwraca uwagę na potrzebę profilaktyki raka piersi oraz zachęca swoich pracowników do zgłaszania się na badania profilaktyczne. Do maja 2017 r. wszyscy nasi pracownicy także przejdą szkolenie z zakresu profilaktyki chorób kręgosłupa.

Po trzecie: asortyment

To, co nas otacza ma wpływ na jakość naszego życia. I Lidl hołduje tej zasadzie. Łączy dbałość o to, by w ofercie sieci było jak najwięcej produktów wyróżnionych certyfikatami świadczącymi o wysokich standardach społecznych oraz ochronie środowiska naturalnego – takimi jak: EU ORGANIC BIO LOGO (m.in. banany, jabłka, marchew, produkty mleczne marki Biotrend), Rainforest Alliance (np. wszystkie ananasy dostępne w sklepach sieci czy czekolada z migdałami marki Bellarom), UTZ (wiele produktów marek własnych Lidl zawierających kakao lub masę kakaową np. czekolady Fin Carre ) oraz MSC (produkty rybne).

Jednocześnie wie, że praca w zakresie zrównoważonego rozwoju jest procesem długofalowym, dlatego też podjęto decyzję o wycofaniu ze sprzedaży jajek klatkowych do roku 2025. W zamian sieć oferuje jajka z wolnego chowu i ekologiczne. Dodatkowo już teraz torby oraz opakowania papierowe pieczywa „Chrupiące z pieca”, jak i wiele opakowań produktów ma certyfikat FSC potwierdzający pochodzenie surowca z legalnych i zrównoważonych źródeł. Z drugiej strony sieć wspiera wzrost świadomości ekologicznej wśród swoich klientów, m.in. przez organizację akcji edukacyjnych.

Zachęca też klientów do zmiany nawyków żywieniowych i dbałości o jakość produktów. Na półkach sklepów Lidl pojawił się szereg zdrowszych alternatyw dla tradycyjnej kuchni. Nowości szczególnie odpowiadają miłośnikom zdrowej kuchni, wegetarianom oraz rodzicom dokonującym wyboru produktów dla swoich dzieci. Wśród nowych propozycji można znaleźć dżemy owocowe 100% owoców, słodzone skoncentrowanym sokiem jabłkowym czy wędliny bez glutenu, bez dodatku fosforanów, barwników, glutaminianu monosodowego z linii Pikok Pure. W sklepach można też kupić ryby pochodzące z polskich łowisk oraz polskie wina z winnicy „Srebrna Góra”, a od 3 listopada w sieci dostępne są też jabłka grójeckie. To pierwsza duża sieć, która wprowadziła te owoce odznaczone znakiem „Chronione Oznaczenie Geograficzne”.

Po czwarte: dostawcy

Współpraca z polskimi dostawcami produktów spożywczych jest dla Lidla priorytetowa. To właśnie sprzedaż artykułów spożywczych od producentów z Polski stanowi ponad 70 proc. obrotu firmy.

Dlatego tak ważne są jasne i korzystne dla obu stron zasady kooperacji. Z jednej strony w sklepach znajdują się produkty wysokiej jakości – Lidl dba o to, by produkty marek własnych pochodziły od uznanych i sprawdzonych producentów, m.in., Food Care, SM Mlekpol, Polmlek, Grupa Mlekovita, Van Pur S.A. oraz renomowanych regionalnych producentów, m.in. Średzka Spółdzielnia Mleczarska Jana, OSM Koło, produkty te poddawane są rygorystycznym kontrolom jakości. Z drugiej – przedsiębiorstwa otrzymują gwarancję współpracy na dużą skalę, możliwość rozbudowania swoich usług oraz wsparcie w eksporcie do ponad 20 krajów. Dzięki czemu mogą rozwijać swoje przedsięwzięcia i unowocześniać zakłady oraz tworzyć nowe miejsca pracy. W 2015 r. łączna wartość wyeksportowanych przez Lidl z naszego kraju produktów wyniosła 1,7 mld zł. Obie strony zobowiązują się też do przestrzegania etycznych zasad postępowania (code of conduct) dotyczących m.in. uczciwego traktowania pracowników, etycznego prowadzenia firmy oraz jasnego formułowania zakresu usług.

Współpraca Lidla z polskimi producentami została doceniona przez kapitułę konkursu Teraz Polska 2016. Wyróżniono kolejne produkty marek Pikok i Pilos. I teraz na półkach sieci sklepów można znaleźć ponad 50 produktów marek własnych oznaczonych tym godłem.

Po piąte: środowisko

Jedno wynika z drugiego. Lidl dba o to, by produkty były przyjazne środowisku, a także podchodzi do ekologii w szerszej perspektywie. Jak odciążyć naszą planetę? Przede wszystkim generując mniej śmieci. Dlatego też przez cały rok Lidl przykłada dużą wagę do efektywnego gospodarowania odpadami. W tej sieci sklepów udaje się odzyskać niemal 100 proc. wszystkich tworzyw sztucznych oraz papieru z opakowań zbiorczych. A idea recyklingu dotyczy wszystkich pracowników zarówno w sklepach, magazynach i biurach. Tylko w ubiegłym roku udało się zebrać 61 000 ton makulatury oraz 3500 ton tworzyw sztucznych, a dzięki klientom w 2015 r. dodatkowo zebrano i przetworzono ponad 16 ton baterii.

Lidl szczyci się tym, że zauważa potrzeby i wyznacza nowe trendy. Stąd idea sklepu przyszłości – przyjaznego środowisku i klientom.  Sklepy sieci wyposażone są w wiele proekologicznych rozwiązań, m.in. odzysk ciepła z urządzeń chłodniczych, rekuperację, gruntowe pompy ciepła, oświetlenie LED oraz duże przeszklenia pozwalające na optymalizację wykorzystania światła dziennego. Ostatnio firma poszła o krok dalej. Sześćsetny sklep sieci w Polsce, który powstał w Poznaniu, wyposażono dodatkowo w ogniwa fotowoltaiczne pozwalające na pozyskanie prądu z energii słonecznej. Powstał też tu punkt ładowania samochodów elektrycznych i stacja rowerowa zintegrowana z infrastrukturą miejską. Ta placówka, jako pierwszy budynek w Polsce może się poszczycić certyfikatem BREEAM NEW CONSTRUCTION 2016, definiującym standard najlepszych praktyk w zakresie zrównoważonego projektowania, budowania i użytkowania budynków.

Lidl obserwuje trendy i wyznacza nowe standardy. Zdaje sobie też sprawę, że w dzisiejszych czasach biznes to też odpowiedzialność. Za współpracowników, kontrahentów, klientów oraz otoczenie.